Büyüme ve başarının, yenilikçi Ar-Ge çalışmaları ile güvenilir ve lezzetli ürünler üretmekten geçtiğine inan Ürk Un, herkesin her yerde rahatlıkla uygulayabileceği pratik çözümler sunarak ilk günkü heyecanıyla üretime devam etmektedir.

1980

80’lerde başlayan lezzet yolculuğumuz…

Kurucumuz Cafer Ürk, İzmir’de bulunan dönemin seçkin restoranlarında beyaz ve kırmızı etlere uyguladığı kendi formülasyonu olan, birbirinden lezzetli sos ve kaplamalarla İzmir halkının ilgi ve beğenisini kazanmıştır.

Kırmızı ve beyaz etin endüstriyel tüketimine yönelik lezzet çözümlerinin ortaya çıkış hikâyesi...

1984

Fried Chicken (kızarmış tavuk), ilk olarak 1984 yılında 16 çeşit baharat karışımıyla  %100 doğal olarak hazırlanan ve Amerika’dan getirilen bu lezzet formülü İzmir halkının beğenisine sunulmuştur. Kısa zamanda İzmir sınırlarını aşıp Antalya, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerdeki birçok otel ve restorana yoğun talep üzerine verilmeye başlanmıştır.

2000

Diğer bir uzmanlık alanı olan; kırmızı et ile ilgili deneyimlerin harmanlanmasıyla '' Ürk un Köfte Harcı doğmuştur. Böylelikle lezzetli, doğal ve hacim kazandıran diğer köfte harcı çeşitlerinin de kilometre taşı haline gelerek ürün yelpazesindeki yerini almıştır.

2012

2012 yılında bu bilgi ve birikimler ikinci nesile aktarılarak yüksek üretim kapasiteli ve Türk Gıda Kodeksine uygun üretim tesisinde “Ürk Un”  ticari adı altında faaliyete başlanmıştır. Ar-ge çalışmalarıyla yeni formüller geliştirilerek lezzet serüvenine devam eden Ürk Un, geçmişin birikimini bugünün enerjisiyle birleştirerek ürün yelpazesini genişletmeye devam etmektedir.